Antrenmanda Ne Kadar Su İçmeliyiz

Nasıl spor yapıyor olursanız olun bu detaylar çok önemli.

Bir bardak su içmek antrenman öncesi pek tercih edilir değil, antrenman öncesi kral içecek olan kahve her zaman bir adım önde. Bu bir kesin önemli olan o.

Sports Medicine dergisindeki araştırmaya göre dehidrasyon gücü (%2), zindelik (%3) ve  yoğunluk gerektiren antrenmanlarda dayanıklılık (%10) olarak azaltıyor.
Bir kural belirleyin: antrenmana başlamadan önce bir bardak su için. Antrenman bittikten sonra yarım litre daha için. Antrenman esnasında ne kadar içeceğiniz size kalmış. Beslenme terapisti Jo Scott-Dalgleish ise ”1 saat sürecek antrenman için yarım litre su mantıklı gözüküyor” açıklamasını yapıyor.

90 dakikalık orta yoğunluktaki bir antrenman sonrası için, artık H2O yeterli değildir. Bu aşamadan sonra, glikojen depoları etkisizleşir. Bu gibi durumlarda elektrolit açısından zengin içecek kullanmak uygundur. Eğer dayanıklılık gerektiren sporla uğraşıyorsanız minerallerinizi yönetmek çok önemlidir. Fazla su tehlikeli olabilir.

Elektrolitler değişmeden çok fazla su içmek hiponatremi’ye (nöbetler, organ yetmezlikleri) hatta ölüme neden olabilir. Maraton koşacaksanız test edilmiş bir su stratejisi uygulayın.