Spor sonrası dizlerinizden muzdarip misiniz? O halde yalnız değilsiniz… Gallup-Healthways araştırmasına göre yetişkinlerin % 26’sı diz ağrısından muzdarip. Diz ağrısı çözümü için aşağıdaki yazımızı mutlaka okuyun.

Diz Ağrısı Çözümü

Diz Ağrısı Çözümü

Diz ağrısının sebepleri değişebilir. Fazla yormaktan, çok fazla hareket halinden kas yoğunluğunu dengesiz oluşundan, sporsuzluk yani hareket etmemenin getirdiği zayıf olan kaslar büyük faktörlerden bazılarıdır. Nedeni ne olursa olsun, onunla yaşamak zorunda değilsiniz. Günlük rutininize bu egzersizleri ekleyerek yaşadığınız diz ağrısı sorununu en aza indirmeyi başarabilirsiniz.

1) Ayak bandı ile egzersiz

Ayak bileği ana işlevlerinden biri sinerjik hareketi oluştururken birlikte çalışmak için diz ve kalça tutan, menteşe gibidir. Sert, katı ayak bilekleri yaralanma ve rahatsızlıklara yol açabilir, hatta bu çok yaygındır. Bant gevşetici ve açıcı etkisiyle inatçı eklemlerinize “diş ipi” hizmeti sağlayacak. Düzenli hareket kıkırdağın kabiliyetini artıracak ve içinde sıvının düzgün yayılımını sağlayarak ağrınızı hafifletecektir.

Diz ağrısı probleminize alternatif bir öneri:

Nasıl yapılacak:
Öncelikle bir elastik bant alın. Bandı her bir ucunu bir elinizle kavrayın, aşağı doğru salın. Sonra ayağınızı tam ortasına basın, ayağınızı yerden 5 cm kadar kaldırın. Dizlerinizi bükmeyin ama kasmayın da serbest bırakın. Yavaşça önce sol elinizle lastiği yukarı doğru çekerek ayağınızın sağ yöne hareket ettirmeyi sağlayın, tekrar ortadaki konuma getirin. Şimdi de sağ elinizle lastiği yukarı doğru çekerek ayağınızın sola doğru hareket etmesini sağlayın ve ortadaki konuma geri getirin. Bu bir hareket olarak sayabilirsiniz. Toplam 10 ile 15 arasında 3 set yapın. Bu uygulamayı günlük rutininiz haline getirin.

Ayak Bandı ile Egzersiz

Ayak Bandı ile Egzersiz

2) Hamstringleri kuvvetlendir

Hamstring grubunda (semitendinous, bicep femoris ve semi membranosus) kaslar tüm diz eklemine çaprazdır. Bu kaslardaki herhangi bir sorun diz ve arka bacağınızdaki bölümlerde  ağrıya neden olabilir.

Ne yapmalı?
Bir tenis veya lakros topu alın. Topu dizinizin arkasına tam eklem bölgesine yerleştirin. Sonrasında yavaşça yere doğru eğilin. Squat hareketi duruşuyla aynı hareket. Bunu 10 defa tekrarlayın.Sonra diğer bacağınızı aynı işlemi uygulayın. Bu egzersizi de 3 set yapabilirsiniz. Eğilmede problem yaşıyorsanız ya da belinizde sorun varda bacağınızı yukarı doğru da çekebilirsiniz. Ayrıca yer diz üstü oturabilirsiniz.