şekerin zararları

Şeker En Büyük Düşmanınız Olsun

Şekerin kötü yönlerini keşfedin ve en kötü düşmanınız şeker olsun.

Şeker = Uyuşturucu

Enerjiye ihtiyaç duyduğunuzda şekere (şeker içeren herşey) başvuruyorsanız yanlış yoldasınız demektir. Ketonlar olarakta bilinen yağlar beynin beslenmesinde şekerden daha iyi. Halsiz kaldığınızda kahvenize şeker yerine MCT yağı ekleyin. Neurobiology of Aging araştırmasına göre 40 ml’lik yağ bilişsel fonksiyonları güçlendirmektedir. Bu da toplantı öncesi iyi bir alternatif.

Yağdan değil, şekerden korkun

Tüketilen karbonhidratlar şekere dönüşür ve yağa göre farklı algılanırlar. Karbonhidrat insülin salgılanması için uyararak vücuda yağ depolanması için sinyal verir. Yağlarda ise böyle bir etki oluşmaz. Yemek saatlerinizde yağlı beslenmek metabolizmanızı uyararak kilo kaybı işlemine destek sağlayabilir. Tere yağlı yumurtadan değil, ekmeğinize sürdüğünüz krem çikolatadan (hatta ekmekten de) korkun!

Şekere güvenmeyin

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni araştırmalarına göre şekerin yükseliş gösteren kanser vakalarında etkili olduğu çıkıyor. Bunun için tatlılar yerine organik besinlere yönelin.

Yağlar şeytan değil

Kalp hastaları için yağdan uzak durması söylenir şekerler ise azade edilir. Bu durum düzeltilmeli. JAMA araştırmaları çok şeker tüketen kişiler yüksek oranda kan trigliseridlerine ve düşük HDL’ye (iyi kolestrol) sahip olduğu sonucunu bulmuş. Bundan sonra jelibon yerine fıstığı tercih edin.

Diyet için kilokalori azaltıyorsunuz

Şeker tok tutmaz ama yağlar öyle değildir. Yumurta sarısı,  beynin bilişsel fonksiyonları için kolin maddesini içerir. Balık yağlarında ise D vitamini vardır. American Journal of Clinical Nutrition araştırmasına göre şekerlerle yağları değiştirdiğiniz zaman, daha uzun tokluk hissedersiniz. Ayrıca, karotenoid türevi anti-kanser fitokimyasalları vücut tarafından absorbe edilir..

Egzersizler için iyi yakıt

Vücudunuzun şeker talebine ”dur” diyebilirsiniz. Vücut her zaman ilk yakıt olarak yağları kullanmak için programlanmıştır. Bunun için karbonhidrat yüküne ihtiyaç kalmaz. Antrenman öncesi tüketeceğiniz yarım avokada size iyi bir yakıt olacaktır.

Az şeker

Daha az  şeker tüketimi için günlük olarak tükettiğiniz suyun içine limon, havuç, sirke veya tarçın ekleyerek şeker isteğinizi en aza indirebilirsiniz.

O kek yenilecek…

Düzenli yapacağınız antrenmanlarında kan şekerini düzenlemeye katkısı vardır. Bunun için koşu bandına çıkmak yerine vücut ağırlığınızla antrenman yapın.

Sağlıklı ve şekersiz günler…