Glutamine

Glutamin Nedir, Ne İşe Yarar

Glutamin (L-glutamin, glutamine) vücudumuz tarafından ”glutamik asid’in” kullanmasıyla üretilen bir amino asit türüdür.

Vücudumuz ihtiyaç duyulan kadar glutamin üretme kapasitesine sahiptir. Ancak yoğun aktivite ya da iyi beslenememe durumunda bu üretim yeterli olmamaktadır. Glutamin temel olarak, sindirim sisteminin çalışmasına, bağışıklığımızın artmasına, kas hücrelerinin üretimi ve onarımı, besin takviyesi kullanımında kas kütlesinin artırılmasına destek sağladığı ile ilgili araştırmalar bulunmaktadır. Spor sonrasında düşen glutamin seviyesini normal seviyeye çıkarmak için ek besinler büyük yardımcılardır.

Glutamin Eksikliğinde Ne Olur?

Glutamin eksikliğinde vücut direnci düşerek bağışıklık seviyesi azalır. Bunun devam etmesi durumunda vücudumuz enfeksiyonlara karşı savunma yapamaz hale gelir.  Ayrıca, glutamin azlığı sindirim sistemini olumsuz etkileyerek vücudun enerji üretimini yavaşlatır ve halsizliğe neden olur.

Glutamin Takviyesi Neden Kullanılır?

Yoğun spor hayatınız yoksa ek olarak takviyeye de ihtiyacınız olmayacaktır. Tabii ki sağlığınızla ilgili bir sorununuz yoksa..

Yoğun Antrenman

Yoğun antrenman yapanlar için faydası olabilecek bir besin takviyesidir. Diyet yapıyorsanız ve yağlarınız erirken kas kaybı yaşamak istemiyorsanız bu takviye sizin için uygun olabilir. Yoğun antrenmanların psikolojiniz üzerinde yaptığı baskıyı azaltmada yardımcıdır. (maraton, spinning, boks gibi..)

İltihaplı Bağırsak Hastalıkları

Sadece kas yapımına yardımcı değil, bağırsaklarımızın iç çeperini güvenlik görevlisi gibi korumakta. Bunun için crohn ve ülseratif kolit hastalıkları gibi bağırsağı etkileyen iltihaplı hastalıkları tedavi etmede yardımcıdır.

Kanser Hastalıklarının Tedavisi

Kanserli hastaların çoğunun glutamin oranı düşüktür. Bu sebeple bazı doktorlar seviyeyi yukarı çıkarmak için ek takviye önermektedir. Ayrıca kemoterapinin oluşturduğu ağız için yara ve ishal gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Bu alanda araştırmalar çok olmadığı için onkologlar bu takviyeyi önermeye biliyor.

İyileşme Süreci

Yaralanma, enfeksiyon, yanık ve travmalar kortisol hormonunu artırır. Bu da glutamin seviyesini düşürmektedir. Bu takviyenin kullanımı vücut direncini artırdığı için iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. koyuyor.

Anjina

Anjina, kalbe giden kanın normal seviyeden az olmasından kaynaklanan halsizlik, çabuk yorulma ve göğüs ağrısı belirtileridir. Anjina tedavisine kullanılan ilaçlara ek olarak glutamin takviyesi fiziksel performansı yükselterek tedavi sürecine yardımcı olur.

HIV

Glutamin takviyesinin, HIV’e bağlı sindirim sürecinin düzenlenmesinde ve ishalin hafifletilmesinde olumlu yönde katkısı vardır. Yapılan araştırmalarda HIV hastalarının düzenli glutamin takviyesi kullanımında kilo kaybının durduğu görülmüştür.

Günlük Ne Kadar Glutamin Kullanılmalı?

Glutamin tüketimi kişiye yaptığı aktiviteye göre değişebilmektedir. Ortalama olarak günde 5-10 gr.’lık ek bir tüketim yeterli olduğu söylenmektedir. Bu durumu beslenme uzmanına ya da doktorunuza danışın.

Glutamin İçeren Besinler

Sığır eti, tavuk, süt ve süt ürünleri, balık, sakatatlar, yumurta, yeşil yapraklı çiğ sebzeler içermektedir.

Glutamin Takviyesi Yan Etkileri

Bu takviye az miktarda kullanıldığında güvenli olarak kabul edilmektedir. Böbrek ve karaciğer hastalığı, reye sendromu, sirozu olanların bu takviyeyi almaması önerilmektedir. Gebelik ve emzirme döneminde olanların kullanmaması gerekiyor. Ayrıca, takviyeyi toz olarak kullanıyorsanız kesinlikle sıcak içeceklere karıştırmayın. Çünkü ısı amino asitleri nötralize eder. Ambalajı kuru ve güneş görmeyen bir alanda muhafaza edin.