Havaların soğuması ve eksi dereceye düşmesiyle birlikte vücudumuzu soğuktan koruyan giysilerin yanı sıra yemiş olduğumuz besinler ile de vücudumuzu sıcak tutmak önemli bir rol oynuyor.

Kış beslenmesi

Kış Aylarında Nasıl Beslenmeli

”Kış aylarında nasıl beslenmeli?” sorusuna uzmanlar, yediklerimizle kış aylarında vücudumuzu sıcak tutabileceğimizi belirtiyor. Biz de vücudu sıcak tutacak besinleri sizler için araştırdık.

İşte o özel yiyecekler;

Balık

Balık

Balık

Balıklar içlerindeki mineraller sayesinde vücudumuzun ısısını dengeleyerek vücut ısımızı korumamıza yardımcı olurlar.

Kırmızı Etler

kırmızı et

Kırmızı Et

Kırımızı et türleri de vücut ısısını yükselten ve soğuk kış günlerinde nasıl beslenmeli sorusuna iyi bir cevap olarak soğuktan korunmamıza destek sağlarlar.

Baklagiller

baklagiller

Baklagiller

Kuru fasülye, nohut ve mercimek gibi bakliyat türleri soğuktan koruma özelliğine sahiptirler. Yapılarındaki karbonhidrat sayesinde kan oranımızı artırarak vücudumuzu ısıtacak etki yaratırlar.

Kuru Meyve Çeşitleri

kuru meyve

Kuru Meyve

Soğuk kış günlerinde kuru üzüm ve kuru kayısı gibi kan basıncını hızlandıran besinler bu sayede vücut ısımızın da yükselerek soğuktan korunmamızı sağlar.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kışın vazgeçilmezi ıspanak demir içerdiği için vücut ısımızı artırıcı etkiye sahip. Ayrıca pırasa ve karnıbahar gibi sebzelerinde vücut ısısını artırarak sıcak kalmamızı sağlar.

Kuru yemiş

kuru yemiş

Kuru Yemiş

Fındık, badem ve ceviz gibi kuru yemişlerin dengeli tüketimi sağlıklı beslenmenin yanında vücut ısısını da dengelemede fayda sağlar.

Çikolata

çikolata

Çikolata

Mutluluk verici özelliğinin yanında vücut sıcaklığımızı yükseltmesi çikolatayı baş tacı yapıyor.

Pekmez

pekmez

Pekmez

Sert geçen soğuk günlerinde sıcak kalmamız için gereken besinlerde pekmez liste başıdır. İçeriğindeki doğal şeker nedeniyle kan değerlerini ve basıncını artırarak vücudu sıcak tutar.

Helva

helva

Helva

Kış aylarının vazgeçilmezi olan helvanın bu denli sevilmesinin bir sebebi var. İçerdiği şeker ve doğal yağlar sebebiyle vücut ısımızı korumamıza ve soğuk havadan korunmamıza yardım eder.

Üzüm

üzüm

Üzüm

Üzüm doğal ve hafif bir yiyecek olmasına karşın vücudumuzu sıcak tutma özelliğine de sahiptir.