Pompeii filmi için adeta bir Gladyatöre dönüşen Kit Harington’un antrenman tüyoları belki sizi de gladyatör yapabilir.

Kit Harington

Kit Harington’un Gladyatöre Dönüşümü

Kit Harington son filmi Pompeii senaryosu kendisine teklif edildiğinde senaryoyu okuduktan sonra ağzından sadece iki kelime döküldü: “Taş gibi!”

Game of Thrones’da Jon Snow karakterini canlandırırken karın kasları taş gibi sayılmazdı. Fiziksel görüntüsü de dövüşcü vücuduna sahip değildi. Pompeii filminin çekimlerinden 12 hafta kadar önceden antrenmanlara başlayan Harington, adeta bir kafes dövüşçüsü gibi çalışmış. Kas kütlesinin bu kadar fazla artmasını da 100 tekrarlardan oluşan pull-up egzersizlerine bağlıyor. Bu hırs onun ruhunda… Oyuncu olmaya lisede kadar verdiğinde, hayatındaki ana felsefe sadece çok çalışkan olmaktı. Çok çalışmasının sonucunda War House oyununda başrolü aldı. Sonrasında bildiğiniz gibi Game of Thrones için sözleşme yaptı. Bu yoğun temponun ardından hayatının başrolüne hazır. Harington, ”Başrol oynamanın göz korkuttuğunu ve çok büyük sorumluluk olduğunu aynı zamanda bunun yüksek motivasyon sağlıyor” diyor.

Pompeii film oyuncularının antrenörü Nuno de Salles, ”Kit’in çalışkanlığı profesyonel sporcuları bile geçer, o herkese ilham verirdi. Bu sayede tüm ekip fit hale geldi.”

Zamanla Harington’un antrenman süresi, 3 saate kadar çıkmış. Bir sürü dövüş ve atlama zıplama tekniği de cabası. Sporla günlük olarak harcadığı kalori ise 2000’e kadar çıkmış.

Tişörtünün altında gerçek bir gladyatör var. Siz de bu görünüme kavuşmak için, işte izlemeniz gereken yol.

kit harington

Kit Harington’un Antrenman Tüyoları

POMPEII KUVVETİ KURALLARI

Hedefsiz olarak çalışmaya başlamak kaslarınızın en büyük düşmanlarındandır. Bu sebeple antrenörleri Nuno de Salles ve Dalton Wong’un sözlerinden çıkmayan Harington, sonuç veren şeyin akıllıca yapılan çalışmalar olduğunu öğrenmiş.

KASLARI ŞAŞIRT

Haftada 6 antrenman yapan Kit, squat gibi yoğunluğu olan pull up ve deadlift egzersizlerine yoğunlaşmış. Egzersizleri 10-12 tekrar ve 3 set ile yapmış. Her set arasında sadece 60 saniye dinleniyor. yaptığı . Hareketleri 10-12 tekrarla üçer set halinde yapıyor. Setler arasında ise 60 saniye dinleniyor. İkinci aydan itibaren antrenörleri set sayısını yükseltirken dinlenme süresini ise kısaltmış.

NE YAPMALI?

Spora her gidişinizde egzersizlerdeki direnci artırın. Tekrarlarda, set sayısında veya ağırlıkta değişiklikler uygulayın. En fazla 2 ayda bir programınızı değiştirin. Değiştirmezseniz vücut baskıya karşı direnç sağladığı için gelişimi keser.

ZİHNİNİ BOŞALT

Yatmadan önce Kit gibi sizde her gece, hamstring ve kalça gibi fleksör kaslarıyla beraber bel bölgesini esneten egzersizler yapın. Her bir hareket için 60-90 saniyelik setler yeterli olacaktır. Hareketler sonrası 2 dakikalık derin nefes alıp verin.

NE YAPMALI?

Siz de Harington’un planını uygulayın. Vücudunuz çok çalıştığında kortizol hormonu salgılamaya başlar. Bu da uykunuzu ve kas gelişiminizi olumsuz yönde etkiler. Ancak esnemek, meditasyon yapmak ve düzenli beslenmek stres hormonunuzun seviyesini düzenler.

Kit Harington

Kit Harington

ARADA KAÇAMAK YAP

Haftada 6 gün protein oranı yüksek, kalorisi düşük yiyeceklerle beslenen Kit’in kurallarına uyun. Fakat 7. günde ara vererek kendinizi ödüllendirin. Büyük bir hamburger ya da pizza olabilir.

NE YAPMALI?

Haftada bir yapacağınız kaçamaklar hem motivasyonunuzu yükseltmenizi sağlar hem de bu günlerde diyet yapmayan arkadaşlarınızla sosyalleşmenize fırsat yaratır.

BESLENMENİZDE YENİ DÜZEN

Kit, kas gelişimi için günde 300 gram kadar protein alıyordu. Peki sizin bu kadar proteine ihtiyacınız var mı? Bir savaş filmine hazırlanmıyor sanız muhtemelen yok. Ama vücut ağırlığınızın her kilosu için 2 gram protein tüketmeniz gerekiyor.

Antrenör Nuno de Salles, tüketilen ete katkıda sağlaması için protein içeceği içmenizi öneriyor. Antrenman sonrasında kaslarınızı yenilemek için whey protein tüketin. Amino asit salınımını azaltmak ve kas kütlenizi artırmak içinse, yatmadan evvel kazein tüketin.