Krill Yağı

Krill Yağı Faydaları

Karides ailesinden olan, krill adındaki küçük deniz canlısından elde edilen krill yağı, son zamanlarda omega 3 bakımından zengin olması popülerliğini artırdı. Bunun nedeni ise ”DHA” bakımından oldukça zengin olmasıdır. Diğer omega 3 kaynaklarına göre daha sağlıklı bir alternatif olarakta gösterilmektedir.

Krill Yağının Faydaları

Yüksek Kolesterol:
Krill yağı ile ilgili yapılan çalışmalarda, LDL (kötü kolestrol )  seviyesini düşürdüğü ve HDL (iyi kolestrol) seviyesini ise %40 oranında yükselttiği tespit edilmiş. Ayrıca,  trigliserid seviyesinin düşürmede de oldukça etkili olduğu bulunmuş.

Kalp Sağlığı:
Kolesterolü düşürdüğü için doğrudan kalp ve damar hastalıklarına dost bir besin takviyesi olarak listenize ekleyebilirsiniz.

Beyin Fonksiyonları:
Beyin fonksiyonlarının yavaşlaması ve hafızanın zayıflaması omega 3 eksikliğiyle doğru orantılıdır. Krill yağı ile yüksek DHA seviyesiyle beyni yaşlanmaya karşı korumaktadır.

Adet Öncesi Sendromu: Yapılan ilk çalışmalar krill yağının adet öncesi sendromu belirtilerini azalttığını ortaya koymaktadır ancak bu konuda henüz yeterince bilimsel araştırma yapılmamıştır.

Artrit (Eklem İltihabı):
Journal of the American College of Nutrition’daki bir araştırmaya göre, krill yağı eklemlerde oluşan iltihap belirtilerini azaltarak ve iltihabı azaltmada olumlu etki göstermiştir.

Cilt Kanseri:
Krill yağı cildin yaşlı ve kırışık görünümünü iyileştirilmesine yardımcı olarak aynı zamanda cilt kanserine karşı koruma da sağlayabilir.

Yaşlanma:
Yapılan araştırmalar sonrasında, krill yağındaki antioksidanlar diğer antioksidanlara oranla hücre yenileme de daha etkili sonuçlar ortaya çıkarmış.

Depresyon:
Omega 3’ün beyin aktivitesi ve fonksiyonlarını geliştirerek morali yükseltmede oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca halsizlik, aşırı yorgunluk gibi antidepresanların verdiği etkiyi de vermiyor.

Krill Yağının Diğer Faydaları

Bağışıklı sisteminin güçlenmesine, böbrek fonksiyonlarının gelişmesi, kan şekerinin düzenlenmesi, göz sağlığı ve enerji seviyesi artırmada oldukça etkili sonuçları bulunmaktadır.

Krill Yağı mı, Balık Yağı mı?

Krill yağındaki omega 3 yağ asitleri, diğer omega 3 kaynaklarına kıyasla sindirimi daha kolaydır. Aynı zamanda içeriğindeki astaksantin, hücreleri serbest radikallere karşı da korumaktadır. DHA yağ asidinin beyne daha kolay ulaştırılmasını sağlar. Dr. Mehmet Öz’ün altını çizdiği bir diğer nokta ise, genellikle çiftlik balıklarından elde edilen balık yağı belirli oranlarda metal ve bazı toksin maddeler içermesi ancak krill yağında bu maddelerin bulunmamasıdır.

Krill yağının dezavantajı ise, balık yağına kıyasla, hakkında çok daha az sayıda bilimsel araştırma yapılmış olmasıdır. Ayrıca balık yağına göre daha pahalıdır.

Krill Yağının Yan Etkileri

Uzmanlara göre kullanımı 3 ayla sınırlandırılmalıdır. Bu yağ hakkında yapılan çalışmaların sayısı henüz yetersiz olduğundan yan etkileri hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Gebelik ve emzirme döneminde krill yağı kullanımının yan etkileri konusunda da net bir bilgi olmadığı için vücudun hassas olduğu dönemlerde kullanılmamalıdır.

Deniz ürünlerine alerjisi bulunanlar da alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu yağ ve diğer omega 3 yağlar kanın pıhtılaşmasını yavaşlattığı için cerrahi operasyondan 2 hafta önce kadar bırakılmalı, ameliyat sonrası müdahale edilen bölgede bulunan yaralar iyileşene kadar kullanılmamalıdır.

Krill

Krill