L-Carnitine

L-Karnitin Nedir, Ne İşe Yarar?

L-karnitin (l-carnitine), vücudumuz tarafından doğal olarak üretilebilen ve vücudumuza giren besinlerin “yağ oksidasyonu” sürecinde, yani besinlerle aldığımız yağların enerjiye çevrilmesinde rol oynayan sağlayan ikincil (nonessential) bir amino asittir. L-karnitin, hastalıkların oluşumuna neden olan ”oksidadif stresi” minimize eden bir bileşendir. İnsan vücudu bu aminoasidi karaciğer ve böbreklerde üreterek kas, kalp, beyin ve spermde depo eder.Vücudumuzun ürettiği karnitin kişiye göre değişiklik gösterir, çeşitli nedenlerle dokulara gerektiği şekilde taşınamamaktadır. Bazı ilaçlar da bu bileşenin yok olmasına neden olabilir.

L-karnitin’in görevi nedir, ne işe yarar?

L-karnitin’in vücuttaki görevi besinlerden alınan yağ taneciklerini kas hücrelerinde bulunan zardan geçirerek yağ yakımının olduğu ve yağın kalp / iskelet kasları için gerekli olan enerjiye dönüştürüldüğü hücre enerji santrali olan mitokondri’ye taşımaktır. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere diyabete bağlı komplikasyonlar, beslenme bozukluklarının tedavisinde ve bu hastalık türlerinden korunma aşamasında ön plana çıkmaktadır.

Diğer Faydaları

  • Kalbi güçlenmesine destek olarak özelikle kalp türevi hastalarında egzersizlerde dayanıklılık süresini artırır. Bu sayede kalp krizi gibi komplikasyonların oluşmamasına yardımcı olur.
  • Hamilelik sonrası dönemde fazla kilo problemi yaşayanlarda kullanabilmektedir.
  • Antioksidan olarak ta görev yaptığı için kronikleşmiş yorgunlukların giderilmesi içinde 1-2 at kullanımı yararlı olabilir.

Sertleşme Bozukluğu: Diyabet hastalığı ve prostat ameliyatı sonrasında sertleşme sorunu yaşamış erkekler üzerinde yapılan araştırmada, propionyl-L-karnitin’in erkeklerde yaşanan sertleşme sorunun giderilmesine yardımcı olabileceği sonucu çıkmış.

Sperm Sayısı Azlığı: Sperm sayısının az olması karnitin seviyesinin düşük olmasına bağlı olabilir. Yapılan araştırmalar bu takviyelerin sperm oranını ve kalitesini yükseltebileceğini belirtiyorlar.

Böbrek Hastalıkları ve Diyaliz: Böbreklerde de üretildiğinden böbrek hastalıkları bu aminoasit seviyesinin azalmasına neden olabilir.

Diyabetik Nöropati: Kan şekerinin uzun süreler yüksek olması sinirleri hasar görmesine neden olur. Bu da kol, bacak ve ayaklarda ağrı, his kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. Bu durum yani  ”diyabetik nöropati” karnitin ile azaltılabilir. Yapılan çalışmalara göre acetyl-L-carnitine’in tahrip olmuş sinirlerin yenilenmesine destek olduğunu göstermektedir.

Periferik Damar Hastalıkları: Klinik araştırmalar, L carnitine takviyesinin akut damar tıkanıklığı veya damar sertleşmesi nedeniyle yaşanan periferik damar hastalıklarının, bacaklarda kramp ve ağrı gibi belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olduğu yönünde sonuçlara sahip. L carnitine, damar tıkanıklığı nedeniyle bacaklara daha az kan gitmesi sonucu yürüme zorluğu çeken hastaların bu şikayetlerinin azalmasına yardımcı olan takviyeler arasında gösteriliyor.

Araştırma

İngiltere’de  yapılan araştırmada; deneklere 6 aylık süre boyunca plasebo hapları (etkisiz haplar) ve L-karnitin desteği verildi. L-karnitin kullananlar, plasebo kullanan deneklere oranla koşu egzersizinde %25 daha uzun kaldılar. Denekler yaptıkları egzersiz sonrasında diğerlerine göre %50 daha fazla yağ yakarak kaslarında %50 daha az  kayıp yaşadılar.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmasıda, bu aminoasidin yağ kütlesi oranını azaltarak kas kütlesini oranını arttırdığı ve buna bağlı olarak kilo vermede yardımcı olabileceği bulunmuş.

L-karnitin bulunan besinler

Karnitin en fazla kuzu eti, balık, yağsız süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Her gün vücudumuz tarafından karaciğer, böbrekler ve beyinde 15 mg kadar üretilmekte, aynı zamanda besinlerle birlikte de 30 mg. kadar daha alınmaktadır. Bu sebeple spor yapan kişiler ve az et tüketen ya da hiç tüketmeyen (vejetaryenler) ek destek olarak almaktadır.

Kullanımı

Günlük olarak  1000-3000 mg arası dozlarda kullanılabilir. Belirtilmiş olan doz aralığında herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Ama yüksek dozlarda; bulantı, kısma, ishal gibi etkiler görülebilir. En uygun kullanım zamanı egzersiz programlarından öncedir.

Uyarı

Eğer ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışınız.