Protein Tozu

Protein tozu nedir, Ne işe yarar?

Kas dokularının temel yapı taşlarını proteinler oluşturur. Hücrelerimizin yüzde 65 proteinlerden oluşmaktadır ve bu hücreler düzenli olarak yenilenmektedir. İşte bu nedenle vücudumuza düzenli olarak protein almak zorundayız.Günlük olarak aldığımız enerjinin %20 oranı proteinlerden oluşmalıdır. Alınan bu oranla gün boyunca kas dokularının onarımı sağlanır. Yoğun spor aktivite günlerinde bu oran %40’lara çıkmaktadır.

Yeterli Protein Almazsak Ne Olur?

Vücudumuza gerekli miktarlarda protein almamamız durumunda yıkılan (yani parçalanan proteinler) yenilenemez ve kas kayıpları (kas yıkılması) süreci başlamış olur.

Protein Tozu Nedir, Ne İşe Yarar?

Sporcu ek besinlerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bu ürünlerden en önemli olanı ve en çok kullanılanı Protein tozları oluşturmaktadır. Protein tozları dünyada sporcu ve pek çok insan tarafından kullanılmaktadır. Genel olarak günlük protein ihtiyacını karşılamak ve beslenmeyle alınamayan proteine erişmede kolaylık sağladığından tercih sebebidir. Protein tozu türevlerinin, kas gelişimindeki büyük faydası sebebiyle sporcular tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca,  kanser hastaları, kas kaybına neden olan çeşitli hastalık durumları, yaşlı ve gelişim gibi vb. durumlarda da, beslenmelere destek vermek için ek olarak kullanılmaktadır.

Sağlığa Nasıl Etkisi Var?

Protein tozları kendi başlarına sağlık açısından önemli yapıtaşını oluşturmuş olasa da her şeyin aşırı kullanımının zararı olduğu gibi bu ürününde aşırı kullanımı sonucunda sağlık açısından yararlı değildir.  Protein tozlarının insan sağlığı üzerinde yapılmış olan araştırmalar da bu ek gıdanın kullanımının tehlikeli olmadığı sonucu çıkmıştır.

Protein Tozu Neden Kullanılmalı?

Spor yapanlar ve yoğun idman yapan profesyonel ve amatör sporcuların protein ihtiyacı spor yapmayan birine göre iki katı ve daha fazlasına çıkabilir. Günlük beslenme ile bu kadar protein ihtiyacını karşılamak çok zordur. Aynı zamanda tükettiğimiz besinler doğada saf şekilde bulunmazlar. Yani saf karbonhidrat, yağ, protein gibi.. bu besinleri ayrıştırarak tüketebilmemizin imkanı yoktur. Ayrıca ihtiyacımızın bulunduğu kadar besini tüketmek fazla kilolara da bir sebeptir. Bu sebeple besin takviyeleri olan protein tozlarını günlük beslenmemizi  hesaplayarak ek besin olarak tüktemmemiz gerekir.

En Fazla bilinen 5 Protein Tozu Çeşidi

  • Whey proteini (Peynir altı suyundan elde edilen protein)
  • Kazein proteini
  • Soya proteini
  • Yumurta proteini
  • Et Protein