Evinde lezzetli yemekler ya da atıştırmalıklar olsun herkes ister ama bazı besinler var ki alışveriş listesinden kesinlikle çıkmaması gerekiyor. İster incelmek kilo vermek için olsun ister sağlıklı yaşamak için olsun alışveriş yaparken bu 14 sağlıklı besini sepetinize koymayı  unutmayın!

Yumurta

Yumurta

Yumurta

Ortalama büyüklükteki bir yumurta 4-6 gr. protein içermektedir. Bu çok önemli bir protein kaynağı demek. Köy yumurtası bulabiliyorsanız yaklaşık 10 farklı aminoasit de bonusunuz  olur.

Badem

Badem

Badem

Gün arasında açlığınızı bastırmanıza oldukça yardımcı olacak olan badem, kolestrolünüzü düşürmenize ve kalp sağlınızı korumanıza da destek olacak. Tabii ki günde 10 bademden fazlasını yememelisiniz.

Yoğurt

Yoğurt

Yoğurt

Yoğurtta eşsiz bir protein kaynağıdır. Bir kase yoğurtta ortalama 15-20 gr. kadar protein bulunmakta. Bu şekilde protein ihtiyacınızı yağlanmadan karşılamanız mümkün. Daha fazla protein ve yoğurdunuza farklı bir tat katmak için 2-3 tatlı kaşığı protein tozunu yoğurdunuza ekleyerek puding kıvamında yiyebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Spor yapanlar için yulaf ezmesi en önemli karbonhidrat kaynaklarından biridir. Antrenmanlarınız için enerji kaynağı olabilecek bir besin olan yulaf ezmesini süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Yoğun lif içerdiği için uzun süre tokluk hissi de bonusu olacak. Lezzetli bir kahvaltı, öğle sonrası atıştırmalık ya da antrenman öncesi enerji kaynağı. Tercih sizin…

Multivitamin

Gerek iş yoğunluğu gerek doğru beslenmeme alışkanlığından günlük olarak almamız gereken vitaminleri yeterli miktarda alamıyoruz. Bu sebeple multivitaminler ile beslenmemizi desteklememiz gerekiyor.

Balık Yağı

Multivitamin

Multivitamin

Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı iyileştirici etkisinden dolayı balık yağını hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Anti-inflematuvar olmasıyla eklem ve kemik rahatsızlıkları içinde faydalı olduğu kanıtlanmış bu besin listenizden çıkmasın.

Salatalık

Salatalık

Salatalık

İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olan salatalık, aynı zamanda iyi bir doyurucu sebzedir. Yani günün istediğiniz saatinde tüketebilirsiniz. Tabii ki mevsiminde…

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Sindirim sistemine büyük katkısı bulunan kuşkonmaz, b vitamini deposudur. İçerisindeki lifler sayesinde de prebiyotik etkiye sahiptir.

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsak

Sarımsağın en iyi antioksidan olduğunu artık herkes biliyor. Yemeklere kattığı lezzeti sayesinde de vazgeçilmezdir. Yapılan araştırmalarla da kalp krizini engelleyici olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple listenizin başında yer alsın.

Tavuk Eti Göğüsü

Tavuk Eti Göğüs

Tavuk Eti Göğüs

Spor yapanların vazgeçilmez besini tavuk. Protein bakımından oldukça zengin, yağ oranı düşüktür. Göğüs eti karnosin konsantrasyonunu artırarak antrenman sırasında daha yüksek performans sergilemenize neden olur. Tavuk pişirme ve hazırlamanın bir çok yolu da olduğundan bu besini listenize ekleyin. Doğal yollarla üretilmişini bulursanız o da bonusunuz olur.

Muz

Muz

Muz

Muzu sevmeyen yoktur. Antrenman öncesi açlığı en iyi bastıran besinler arasında birinci gelir. Ortalama büyüklükteki bir muzda 400 mg. potasyum ve 4-5 gr. kadar lif bulunur. Bu da açlığınızı bastırmanız demek. İster antrenman öncesi ister sonrası.

Balık

Balık

Balık

Balık için yararlarını  yazmamıza gerek yok. Tavsiyemiz haftada 3 gün balık tüketmeniz. Mevsim balıklarını seçmenizde fayda var. Ama hafta bir gün mutlaka somon tüketin.

Brokkoli

Brokoli

Brokoli

Eşi bulunmaz lif kaynaklarından olan bu besin, aynı zamanda sulforaphane sayesinde eklem yorgunluklarının sebebi olan enzimleri bloke ederek sizi daha dinç tutar. Hayatınızda spor varsa brokolide kesinlikle olmalı…

Yağsız Dana Eti

Lokum

Lokum

Yağsız dana etinden korkmayın. Dana eti demir, çinko ve lif bakımından çok önemli bir kaynaktır. Tabii ki testosteron üretimi içinde..