Yağ Yakan Besinler ile Kilo Verme

Yağ Yakan Besinler ile Kilo Verme

Kilo vermek bilindiğinin aksine zor değil kolay bir süreç. Biraz matematikle ve yağ yakan besinler ile bu işi çözebilirsiniz.

Günlük harcadığınız kaloriden 500-700 kalori daha az almanız size haftada 1 kilo kadar kaybettirecektir. Evet, hızlı kilo vermek istiyorsanız bu çok hoş olmayabilir ama bu şekilde, sağlıklı olarak kilo verir ve verdiğiniz kilolarda kalıcı olur. Bu hesaba bir de sporu katarsanız o da bonusunuz olacaktır. Size bonus sağlayacak bazı besinlerde metabolizmanızı hızlandırarak ekstra 100-200 kalori avantaj sağlar. Bunu haftaya vurduğunuzda 700-1400 kalori yapar bu da küçümsenmeyecek bir rakam. Ayrıca omega-3 bakımından zengin besinler vücut yağının daha hızlı çözünmesini sağlayarak kilo verme sürecinize destek olur.

Yağ Yakan Besinler Hangileri?

Sizler için yağ yakan besinler sıraladık. Bu besinler metabolizmanızı hızlandırarak daha hızlı yağ yakmanıza destek olacak. Tabii ki listedeki yağ yakan besinlerin size herhangi bir olumsuz etki oluşturup oluşturmayacağını doktorunuza danışın.

Zencefil:
Zencefil, kan damarlarının genişleyerek daha rahat kan akışı sağlanmasına ve metabolizmanın hızlanmasına destek olur.

Süt:
Süt, kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kalsiyum ise metabolizmayı tetikleyerek hızını artırır.

Zeytinyağı:
Zeytinyağı vücudumuzdaki yağın yakılması ve atılması konusunda oldukça destekçidir. Ayrıca kandaki kötü kolesterol seviyesini düşürür. Bu sebeple eve zeytinyağından başka yağ sokmayın.

Portakal, Greyfurt:
Portakal, greyfurt, limon ve C vitamini yüksek olan meyveler, vücut yağının kolay çözülmesini sağlayarak hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay:
Yeşil çay’daki “EGCG” maddesi sinir sistemi ve beynin daha çok çalışmasını destek sağlayarak dinlenme sırasında kalori yakımını artırır. Yeşil Çay’ın Sunduğu Faydalar 

Yumurta:
Doğal yumurta B12 bakımından oldukça zengindir. B12 vitamini ise metabolizma hızını artırarak vücut yağının çözülmesinde büyük rol oynar.

Somon:
Balık tüketecekseniz omega-3 bakımından zengin olanları tercih edin. Somon ve benzeri balıklar vücudumuzdaki ”leptin” hormonu seviyesini yükseltir. Leptin hormonu ise vücudumuzda kalori yakımından sorumludur. Ayrıca ızgara somon lezizdir.

Yulaf:
Yulafın besin lifi oldukça yüksektir. Yüksek lif oranı ise kan şekerinin dengelenmesini ve belirli bir seviyede kalmasını sağlar. Bu da açlık ve tatlı krizlerinin önüne geçer. Sabahları vazgeçilmez kahvaltı olarak kullanın.

Keten Tohumu:
Çoğu kişi keten tohumunu hiç yememiştir hatta görmemiştir. Keten tohumu, balıktaki gibi omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Hatta balıktan daha fazla içerir. Bu sebeple bu besin eşsiz bir üründür. Yoğurdunuza meyve ve biraz da keten tohumu katın. İşte size harika bir öğün arası…

Ceviz:
Ceviz bir çok faydasının yanında iyi bir omega-3 kaynağıdır. Bu da öğünler arasında neden yanımızda bulundurmamız gerektiğinin cevabı.

Soya Fasulyesi:
Her yerde bulamasanız da soya fasülyesi mutfağınızda bulunmalı. Protein bakımından oldukça zengin ve düşük kalorilidir. Ayrıca iştahınızı kesmek için harika bir seçim.

Bal:
Yüzyıllardır balın faydası araştırılıyor. Her araştırmada farklı bir fayda çıkıyor. Balda bulunan ”Nitrik Oksit” yağın hücrelerden atılmasını sağlıyor. Ayrıca balı kim sevmez ki…

Sirke:
Sirke yağ yakma konusunda bir özelliği bulunmuyor. Fakat, açlık hissini bastırma konusunda çok başarılı. Bu daha az atıştırma yapacağınız anlamına geliyor. Sirke artık salatanızın vazgeçilmezi olacak.

Mercimek:
Mercimek = demir. Evet, bir tabak mercimek günlük demir ihtiyacınızın %20-30 oranında karşılar. ücuttaki demir eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur. Bundan sonra mercimeğe burun kıvırmayın.

Esmer Pirinç:
Tam tahıllı besinler vücutta yağ depolanmasını engeller. Pirinç tüketecekseniz esmer olmasına özen gösterin.

Öneriler
Kilo verme ve diyet aşamasında yediklerinizin besin değerlerine dikkat etmenizde fayda var. Yağ yakan besinler ile kalori almamak için tükettiğiniz düşük kalorili besinler, vitamin ve minarel eksikliğine yol açabilir. Sağlıklı beslenmede ana kural: protein, karbonhidrat ve dengeli yağ alımıdır. Gün içerisinde tüketeceğiniz besinlerin, meyvelerin ve sebzelerin farklı renklerde olmasına dikkat edin. Amacınız kilo vermek değil, sağlıklı beslenmek olsun. Bu şekilde hem beslenme şeklinizi yavaş yavaş değiştirmiş olacak hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız.